Zajímavosti

Ústřice – afrodiziakum z moře

Ústřice mohou díky svým afrodiaziakálním účinkům navodit příjemné pocity „zamilovanosti“, nicméně mnohem více lidí se zamiluje do ústřic samotných. Tato lahůdka z mořských hlubin je oblíbeným pokrmem gurmánů už mnoho staletí.

Například římští císaři byli schopni za ústřice platit doslova zlatem. Ústřice jsou jedním z nejznámnějších afrodiziak. Ostatně i samotná bohyně lásky Afrodita se z životadárné mořské pěny vynořila na skořápce z ústřice. Také proslulý milovník Giacomo Casanova si jako předkrm dopřával až dvanáct tuctů ústřic. Ústřice jsou spjaté se stolováním člověka už od doby neolitu a začaly být cíleně chovány dlouho před příchodem křesťanské éry. Řekové je obvykle servírovali společně s kvalitním vínem, římané byli chutí tohoto delikatesního měkkýše natolik uchváceni, že poslali tisíce otroků ke břehům dnešního Lamanšského průlivu, aby tam tuto lahůdku nasbírali a přivezli na císařský stůl. Ústřice jsou výborné v přírodním stavu, kdy se podávají s drceným ledem a mořskými řasami. Výborně se k nim hodí citronová šťáva nebo worcesterová omáčka. K ústřicím se tradičně připravují také omáčky, které jejich chuť nepřebijí, ale naopak ji skvěle doplní. Mezi klasické dresinky patří například chilli omáčka. Ústřice se dají připravovat na několik způsobů – můžete je vařit, smažit, grilovat nebo péct.

Vyzkoušejte jednoduchý a delikátní recept na Rockefellerovy ústřice:

– ústřice

– pesto

– listový špenát

–  strouhaný cheese

Ústřice otevřeme a každou z nich potřeme pestem, překryjeme špenátovým listem a posypeme strouhaným čedarem. Položíme a na plechu pečeme při 200º C po dobu přibližně čtyř minut, dokud se sýr neroztaví.

Komentáře