Zajímavosti

Vyznáte se ve víně?

Láhev alkoholu by rozhodně neměla chybět na oslavě žádných narozenin a hodí se i při jiných slavnostních okamžicích. Zkuste tentokrát vyměnit nějaký ten destilát za bílé víno, červené víno či bublinky. Při jejich výběru si však dávejte pozor, protože nejsou bublinky jako bublinky. Rozdíl je v šumivém i perlivém víně a samozřejmě také v šampaňském a sektu.

Výroba šumivého vína není zase tak jednoduchá

Perlivé víno je při plnění nasyceno oxidem uhličitým. V šumivém víně pak vzniká oxid uhličitý samovolně, a to díky přidání směsi cukru a kvasinek do již kvašeného vína. Tímto vznikne proces takzvaného druhotného kvašení. Právě tento proces zapříčiňuje to, jak kvalitní víno bude.

V případě levnějších druhů probíhá druhotné kvašení v ocelových tancích, až do okamžiku naplnění láhví a zazátkování. Exkluzivnější a také mnohem dražší šumivá vína vznikají pomocí metody vynalezené v 16. století. Ta je mnohem nákladnější a velice náročná. Jde o to, že druhotné kvašení vzniká přímo v každé láhvi, která je uzavřená korunkovým uzávěrem. To ale není vše, láhve se musí otáčet z vodorovné polohy do polohy svislé. Tím dojde ke shromáždění kalu do prostoru zátky. Ta se na konci procesu ochlazuje na teplotu mrazu. Díky tomu se všechen sediment spojí a následně je po otevření láhve vystřelen ven.

Šampaňské nebo sekt?

Vrcholem všech vín je pak pravé šampaňské. Právě tímto názvem může být označováno pouze šumivé víno vzniklé ve vinařské oblasti Champagne. Jeho chuť je kdekoliv na světě nenapodobitelná a to z toho důvodu, že vinice se nacházejí v nejsevernější části Francie. Za sekt jsou poté považována ostatní šumivá vína, která jsou vyráběna stejným způsobem jako šampaňské, ale nepochází z dané vinařské oblasti Champagne.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv láhev, pak si vyberte i dobrého dodavatele. Tím je vinoadestilaty.cz, kde seženete alkohol všeho druhu.

Komentáře